18.04.2023r.
KOGO DOTYCZY OBOWIĄZKOWE POSIADANIE ŚWIADECTWA ENERGETYCZNEGO BUDYNKU I LOKALU ?
Jak już wcześniej informowaliśmy w naszej rubryce Ustawodawca wprowadził
w Polsce nowe, zmienione przepisy, które będą już od 28 kwietnia br. obowiązywały właścicieli domów i mieszkań. Wielu z nich będzie musiało dopełnić obowiązków
i wyrobić dla nich świadectwo energetyczne nazywane certyfikatem energetycznym.
Obowiązek sporządzenia świadectwa przez właścicieli budynków wprowadziła nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz Prawa Budowlanego. Dotychczas dokument ten musiały wyrabiać osoby, posiadające nieruchomość wybudowaną po 2009 r. Obecnie będzie on obowiązywał wszystkich.
Dokument będą zatem musieli posiadać przede wszystkim właściciele nieruchomości lub jej części gdy:
- budynek lub lokal jest sprzedawany na podstawie umowy sprzedaży,
- budynek lub lokal jest zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
- budynek lub lokal jest wynajmowany.
Uwaga: Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane kiedy
wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) „na własny użytek” – tj. nie
zamierzamy go sprzedać ani wynajmować.
Nie jest także wymagane dla pewnej grupy budynków np.:
- w przypadku małych gospodarstw rolnych,
- budynków zabytkowych,
- budynków przemysłowych i gospodarczych bez instalacji grzejnych,
- budynków używanych do działalności religijnej,
- budynków wolnostojących o pow. do 50 m2,
- budynków użytkowanych okresowo (przez mniej niż 4-miesiące w roku).
Gdzie można uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?
Paszport energetyczny budynku może być sporządzany wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia z zakresu budownictwa. Ich lista znajduje się w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków. Według wstępnych szacunków, za dokument trzeba będzie zapłacić od 500 zł do 1500 zł. – w zależności od rodzaju nieruchomości, jej wielkości, lokalizacji, zastosowanych instalacji i dostępności dokumentacji technicznej.
Co grozi za brak dokumentu?
Posiadanie przez zobowiązanych właścicieli budynków świadectwa energetycznego może podlegać kontroli. W przypadku stwierdzenia braku dokumentu np. podczas sprzedaży czy wynajmu mieszkania, możliwe jest nałożenie kary grzywny. Jej wielkość będzie ustalana indywidualnie, gdyż przepisy nie określiły jej poziomu.
------------------------------
Tyle przepisy prawa. Rozumiemy, że procedura wywołana jest nakazami dyrektyw unijnych i niezbędna przy implementacji środków unijnych pozyskiwanych na działania termomodernizacyjne, także w naszym kraju.
Rozumiemy jednak ducha tej reformy i postępu dokumentacyjnego jaki z tym będzie związany. Dlatego dla dwóch naszych tegorocznych nowych budynków już takie świadectwa przygotowaliśmy. Dla pozostałych ogłosiliśmy konkurs ofert i zbieramy je od uprawnionych realizatorów świadectw. Ze względu na koszty ich wykonania będziemy te prace wykonywali etapami przez dwa kolejne lata.
Jeśli idzie o pomoc dla osób, które sprzedają swoje lokale i zgłaszają się do nas po niezbędne dane techniczne budynków w których się one znajdują, to będziemy je przekazywali sukcesywnie i w zakresie informacji jaką posiadamy w archiwum dokumentacyjnym. Warto pamiętać, że wiele naszych budynków to obiekty 40 ÷ 60 letnie
i nie wszystkie dane o nich da się odtworzyć.
Zarząd ŻSM